« برای دیدن عکس ها در اندازه بزرگ، روی هر عکس کلیک کنید. »

34y

 

امید بخش ترین آیه قرآن

 

در تفسیر آیه مورد بحث حدیث جالبی از حضرت علی(ع) به این مضمون نقل شده است که روزی رو به سوی مردم کرد و فرمود: به نظر شما امید بخش ترین آیه قرآن کدام آیه است؟ بعضی گفتن آیه: « إنَّ اللهَ لایَغفِرُ أَن یُشرَکَ بِهِ وَ یَغفِرُ ما دُونَ ذلِکَ لِمَن یَشاءُ » (سوره نساء آیات 48 و 116 ) خداوند هرگز شرک را نمی بخشد و پایین تر از آن را برای هر کس که بخواهد می بخشد.

امام فرمود: خوب است، ولی آنچه من میخواهم نیست...

 

بقیه روایت در ادامه مطلب 

 

بعضی گفتند آیه « و من یعمل سوء أَو یَظلِم نَفسَهُ ثُمَّ یَستَغفِرِ اللهَ یَجِدِ اللهَ غَفُوراً رَحِیماً » (سوره نساء آیه 110) هرکس عمل زشتی انجام دهد یا بر خویشتن ستم کند و سپس از خدا آمرزش بخواهد خدا را غفور و رحیم خواهد یافت.

امام فرمود خوب است ولی آنچه را میخواهم نیست.

بعضی دیگرگفتند : (سوره زمر آیه 53) ای بندگان من که اسراف بر خویشتن کرده اید از رحمت خدا مایوس نشوید.

فرمود خوبست اما آنچه میخواهم نیست!

بعضی دیگر گفتند : (سوره آل عمران آیه 135) پرهیزکاران کسانی هستند که هنگامی که کار زشتی انجام میدهند یا به خود ستم میکنند به یاد خدا می افتند، از گناهان خویش آمرزش می طلبند و چه کسی است جز خدا که گناهان را بیامرزد.

باز امام فرمود خوبست ولی آنچه میخواهم نیست.

در این هنگام مردم از هر طرف به سوی امام متوجه شدند و همهمه کردند. فرمود: چه خبر است ای مسلمانان؟ عرض کردند: به خدا سوگند ما آیه دیگری در این زمینه سراغ نداریم.

امام فرمود: از حبیب خودم رسول خدا شنیدم که فرمود: امید بخش ترین آیه قرآن این آیه است « و اقم الصلاة طَرَفیِ النَّهارِ وَ زُلَفاً مِنَ اللَّیلِ إنَّ الحَسَناتِ یُذهِبنَ السَّیِّئاتِ ذلِکَ ذِکری لِلذَّاکِرِینَ » (سوره هود آیه 114)

این آیه مبارکه به اثر متقابل اعمال بر یکدیگر اشاره میکند. به عبارتی دیگر با انجام هر گناه و عمل زشت یک نوع تاریکی در روح و روان انسان ایجاد میشود که اگر ادامه یابد اثرات آنها متراکم شده، به صورت وحشتناکی انسان را مسخ می کند. ولی کار نیک که از انگیزه الهی سرچشمه گرفته به روح آدمی لطافتی می بخشد.

 

منبع: صفحه اجتماعی گرافیک یاس در اینستاگرام ( Graphic.yas )