۱۸۳ مطلب در شهریور ۱۳۹۶ ثبت شده است

منبرک و دلنوشته مهدوی (8)

... آه از یاران ... آه ... !

امام علی (ع) می فرمود:

« چقدر با شما (کوفیان) مدارا کنم؟! چونان مدارا کردن با شتران نوباری که از سنگینی بار، پشتشان زخم شده و مانند وصله زدن لباسهای فرسوده ای که هرگاه از جانبی زخمش را بدوزند، از سوی دیگر پاره میشود! هر وقت دسته ای از لشگریان شام (سپاه معاویه) به شما حمله میکند هر کدام از شما به خانه رفته، درب خانه تان را می بندید و چون سوسمار در سوراخ خود میخزید و چون کفتار در لانه می آرامید!! »

(خطبه 69 - نهج البلاغه)

فکر کنم شما هم متوجه لحن امام شده ای... انصافاً غریبونه ست... آدمای شُل و وِل رو یکبار به «شترهای ضعیف» [کسی که از زیر کار، شونه خالی میکنه] و یکبار به «لباسهای پوسیده» [کسی که فرسوده و غیر قابل استفاده شده] تشبیه می فرمایند!

نکنه ما هم اینجوری باشیم واسه اماممون...

......بدون شرح!.....

فایل عکس نوشته در ادامه مطلب 

  • پنجشنبه ۳۰ شهریور ۹۶

تمثیلات و مثالهای مهدوی (8)

مثلِ آهن ...

آهنی که برای "پل هوایی عابر" استفاده میشود، با آهنی که در "ساختمان معمولی" بکار میرود، تفاوت دارد!

آهنی که برای "بدنه ماشین" استفاده میشود با آهنی که میخواهند برای "بدنه هواپیما" به کار ببرند، تفاوت دارد! بلکه بارها آن را آزمایش میکنند که بسیار محکم بوده و از نقطه ذوب بالایی برخوردار باشد!

یاران امام زمان(عج) در آخرالزمان، قلبهایشان همچون فولاد، محکم است؛ چرا که میخواهند در یک هواپیمای خیلی بزرگ استفاده شوند، لذا در بلاها و امتحانات گوناگون، آزمایش میشوند.

امام صادق(ع) می فرمود:

« آنان (یاران حضرت) مردانی هستند که گویا دلهایشان پاره های آهن است و از سنگ سخت ترند و هیچ تردیدی در ذات خداوند ندارند. »

(بحار،ج52، ص308)

فایل عکس نوشته در ادامه مطلب 

  • پنجشنبه ۳۰ شهریور ۹۶

رمان مهدوی - "ادموند" (8)

 

... ادامه از شماره قبل

 

آرتور در حال قهقهه زدن بود که کسی به در اتاق زد. نیم نگاهی گذرا به هم انداختند و یک صدا اجازه ورود دادند اما به محض وارد شدن شخص، ادموند از جا پرید. وعده محقق شده و ملیکا حسینی، دختر محجبه و مسلمان دانشگاه برای دیدار او آمده بود. هر دو نفر تا حدودی دست پاچه شدند چون با وجود اینکه انتظار آمدن او را می کشیدند چند لحظه ای را به غفلت گذرانده بودند.

با لهجه خاصی که کاملاً نشان میداد خارجی است پرسید: آقای ادموند پارکر! قبل از هر چیز میخوام مراتب سپاسگزاری صمیمانه خودم رو بابت نجات جونم بهتون اعلام کنم، من زندگیم رو مدیون شما و دوستتون هستم و دوم اینکه باید باهاتون خصوصی در مورد موضوع مهمی صحبت کنم؛ و نگاهش را از او برداشت.

از حرکات و رفتار ملیکا هم میشد فهمید که دست پاچه و نگران است اما خیلی زود ظاهرش را حفظ کرد. آرتور هم متوجه شد که باید زودتر اتاق را ترک کند، بعد از کمی من من کردن گفت: یه پروژه ای هست که باید برم کتابخانه مرکزی دانشگاه، بهتره من زودتر برم، پس فعلاً تنهاتون میذارم. (ادامه دارد...)

 

(رمان ادموند تالیف آمنه پازوکی)

 

با ادموند همراه باشید تا ابعاد جدید و جذابی از این زندگی عجیب روشن شود...

 

فایل عکس نوشته در ادامه مطلب 

  • پنجشنبه ۳۰ شهریور ۹۶

معرفی کتب مهدوی (8)

 

کتاب " آشتی با امام زمان "

 

این کتاب اثر محمد شجاعی درباره مسئولیت های ما در برابر امام زمان(عج) است. مجموعه ای از کاوش های مولف با توجه به آیات و احادیث راجع به وظایف شیعه نسبت به حضرت مهدی(عج) نوشته شده است.

متن ساده و روان ادبی؛ دسته بندی بر اساس موضوعات روز و ارجاع به سخنان کلیدی امام راحل جزو ویژگی های ممتاز این کتاب است. فصل اول به بررسی ضرورت های وجود حجت و امام در زندگی میپردازد.

فصل دوم درباره نسبت های عملی و رفتاری و ارتباط با معصوم و دلایل دوری معصوم و سختی حاصل از آن سخن می گوید.

در فصل سوم به بیان امیدها و نویدها درباره ویژگی های آخر الزمان، نسبت انقلاب اسلامی و صدور انقلاب با ظهور، روایات مربوط به نقش آفرینی های ایرانیان پس از ظهور میپردازد. در فصل چهارم نیز از وظایف الهی ما نسبت به حضرت مهدی(عج) سخن میگوید.

 

فایل عکس نوشته در ادامه مطلب 

  • پنجشنبه ۳۰ شهریور ۹۶

دیکشنری مهدوی (8)

خ- خروج خراسانی

در برخی روایات، خروج خراسانی یکی از نشانه های ظهور بیان شده است. اگرچه وی در این روایات به روشنی معرفی نشده، برخی او را مردی از بنی تمیم دانسته اند. در بیشتر روایاتی که از او نام برده اند، او را همراه سفیانی یاد کرده اند.

امام صادق(ع) فرمودند: خروج خراسانی، سُفیانی و یمانی در یک سال و یک ماه و یک روز تحقق می یابد و بین آنها پرچمی هدایتگر تر از یمانی نیست.*1

در برخی روایات، از خراسانی و سفیانی به دو اسب مسابقه تشبیه شده اند که خراسانی از مشرق و سفیانی از مغرب به سوی کوفه در حرکتند.*2

(1-الغیبة طوسی ص 446؛ 2- الغیبة نعمانی ص 259)

خ- خضر نبی

در قرآن از وی بعنوان همراه حضرت موسی در آن داستان معروف یاد شده است. از روایات استفاده میشود که علاوه بر آنکه آن بنده شایسته خدا در دوران غیبت حضرت مهدی(عج)، مونس تنهایی های آن امام پنهان خواهد بود*1، در دوران حکومت آنحضرت نیز دارای نقش مهمی خواهد بود.

(کمال الدین؛ جلد2 ص 390)

فایل عکس نوشته در ادامه مطلب 

  • پنجشنبه ۳۰ شهریور ۹۶

پرسش و پاسخ مهدوی (8)

آیا راهی برای آزمایش افرادیکه ادعای رابطه با امام زمان(عج) دارند وجود دارد؟

پاسخ:

اگر فرد یا افرادی مشاهده نمودید که حتی یکی از ویژگیهای زیر را داشتند، قطعاً آنها دروغ می گویند:

1- ادعای ارتباط اختیاری با حضرت داشته باشند.

2- ادعای نیابت خاص از حضرت را داشته باشند.

3- مردم را به مسائلی دعوت نمایند که خلاف قرآن و سنت اهل بیت میباشد، که حتماً برای تشخیص این مساله از کارشناسان دینی کمک بگیرید.

4- قصد اخّاذی و باج گیری داشته باشند.

در تکمیل پاسخ، توجه شما را به این جریان جلب می نماییم:

یکی از مدعیان ارتباط با امام زمان(عج)، در زمان امام خمینی(ره)، با یکی از مسئولان بلندپایه ایران تماس گرفته، میگوید: پیغامی از حضرت برای امام دارم که باید حضوری به ایشان عرض کنم. گویا آن مسئول هم باور کرده که راست می گوید، جریان را به اطلاع امام خمینی(ره) رساند. امام در پاسخ فرمودند: به او بگویید من کور باطن هستم (بی دلیل چیزی را نمیپذیرم) اگر با حضرت ارتباط دارد، ابتدا پاسخ این سوالها را بدهد، بعد پیغام ایشان را بگوید: 1- من یک چیزی را دوست دارم، آن چیست؟ 2- چیزی را گم کرده ام، آن کجاست؟ 3- ربط حادث به قدیم چیست؟

اما مدّعی به جای اینکه پاسخ سوالات امام را بدهد، نامه ای سراسر اهانت نوشت که چرا ایشان از واسطه امام زمان(عج) برای اثبات ادعایشان دلیل خواسته اند! امام(ره) هم نامه را میفرستند که در جلسه سران قوا خوانده شود. ( تا مدعیان دروغین رسوا گردند )

(پرسشها و پاسخهای دانشجویی، ش28، ص101)

فایل عکس نوشته در ادامه مطلب 

  • پنجشنبه ۳۰ شهریور ۹۶

از عاشورا تا ظهور (8)

با خودمون چند چندیم؟

یکی از عوامل که باعث جدایی عده ای از امام حسین(ع) شد، زمینه ی امتحان، انتخاب دنیا و آخرت بود. عده ای صورت مساله را پاک کردند گفتند نه با امام خواهیم بود نه با ابن زیاد. بین حق و باطل حرکت کردن نوعی نفاق است، همین نفاق باعث شد که به تدریج در جنایت بر اهل بیت از یکدیگر سبقت بگیرند. چون نتوانستند که مرزبندی بین حق و باطل را برای خود رعایت کنند.

عصر ظهور نیز، نفاق افراد در حرکت بسمت ظهور مشخص خواهد شد پس برای رسیدن به ظهور باید نفاق را در خود بُکشیم. { نفاق، همان ریا و دو رویی است }

فایل عکس نوشته در ادامه مطلب 

  • پنجشنبه ۳۰ شهریور ۹۶

دلایل عقلی امامت و مهدویت (8)

برهان « امکان اشرف » در اثبات وجود امام

مقدمه 1 :

بی شک، انسانی که همه کمالات و خوبیها را دارد، وجودش شریف تر از انسان های دیگر است که تنها برخی از آن کمالات را دارند.

مقدمه 2 :

هرگاه شیء ممکنی تحقق یابد که کمالاتش کمتر باشد از شیء ممکن دیگر، آن ممکنِ شریف تر باید قبل از او موجود باشد.

نتیجه:

از مشاهده انبوه انسانهایی که تنها برخی از کمالات را دارند، به اصل وجود امام [که همه کمالات را دارد و شریف تر است] پی می بریم.

سهرودی میگوید: « هرگاه ممکن اخس(انسان ضعیف) به وجود آمد، مستلزم آن است که ممکن اشرف(امام معصوم) وجود داشته باشد ».

ارسطو: « باید نسبت به عالم بالا، باور داشت؛ به موجوداتی که با کرامت تر و با شرافت تر هستند ».

(دلایل عقلی و نقلی امامت و مهدویت، ص42-45)

فایل عکس نوشته در ادامه مطلب 

  • پنجشنبه ۳۰ شهریور ۹۶

هزار و یک نکته پیرامون امام زمان(عج) (8)

طاووس اهل بهشت

در وصف امام زمان(عج) آمده است:

حضرت مهدی(عج) طاووس اهل بهشت است؛ چهره اش مانند ماه درخشنده است و گویا جامه هایی از نور بر تن دارد.

(منتهی الآمال؛ج2؛ص481)

در فرازی از دعای عهد نیز میخوانیم :

اَللّهُمَ اَرِنیِ الطّلعَةَ الرّشیدَةَ، وَ الغُرّةَ الحَمیدَةَ وَ اکحُل ناظِری بِنَظرَة مِنّی اِلَیهِ.

یعنی: خدایا آن جمال با رشادت و آن پیشانی نورانی ستایش شده را به من بنمایان و سُرمه وصال دیدارش را به یک نگاه به دیده ام بکش.

فایل عکس نوشته در ادامه مطلب 

  • پنجشنبه ۳۰ شهریور ۹۶

پیامهای مهدوی خطبه غدیر (14)

« برای نمایش تصویر در اندازه بزرگ و دانلود، روی عکس کلیک کنید. »

19y

 

آگاه باشید؛ او (حضرت مهدی) کِشتیبانی کارآزموده در دریایی عمیق است.

(فرازی از سخنان پیامبر اکرم(ص) در خطبه غدیر درباره امام زمان(عج))

فایل با کیفیت عکس در کانال تلگرام T.me/mahdaviat

 

منبع : واحد مهدویت موسسه مصاف ایرانیان ( اینستاگرام فارسی mmahdaviat ؛ انگلیسی islam_pfr ؛ عربی mahdavimessages ) ؛موسسه مصاف ( masaf.ir )

  • پنجشنبه ۳۰ شهریور ۹۶
امام صادق(ع) میفرمایند:
هر کس خوشحال می شود و دوست دارد که در شمار یاران حضرت مهدی(عج) باشد، باید سه ویژگی داشته باشد: منتظر بودن، با وَرَع بودن، اخلاق بزرگوارانه داشتن.
(ورع یعنی دوری از گناه، تقوا داشتن و دوری از مکروهات و شُبَهات)
پیوندها